תפריט סגור

Seljavallalaug

בריכת Seljavallalaug

הבריכה פתוחה כול השנה ונמצאת בהרים שבדרום איסלנד. עליכם להביא איתכם מגבת, כפכפים, וביגוד חם איתו תגיעו. מומלץ להביא כובע חם גם אם מזג האויר נעים בחוץ והשמש זורחת.

מידע כללי על הבריכה:

הבריכה נבנתה ע"י ביורן אנדרסון ונחשבת לאחת הבריכות הוותיקות ביותר באיסלנד. היא נבנתה בשנת 1923,ומטרתה היתה לספק למקומיים מקום פנאי לרחצה, מפגש ולימודי שחייה לילדים. למרות היות האיסלנדים אומת דייגים-לא כולם ידעו לשחות והיום על פי חוק כול ילד מעל גיל 3 חייב ללמוד לשחות.

מאז בנייתה התחוללו בבריכה כמה שינויים ומפאת מיקומה הקרוב לקרחון Eyjafjallajökull בחוף הדרומי, הבריכה התמלאה באפר וולקני בזמן התפרצותו ב – 2010 מה שהוביל לנטרול הבריכה ולסגירתה לשחייה עד אוגוסט 2010.

הבריכה מקבלת את מימיה ממעין חם ויש סירקולציה של המים, יש כניסמים ויציאת מים מהבריכה ולמרות זאת אין היא נקייה בצורה מושלמת כי אין מי שיטפל בה באופן קבוע. מתנדבים מגיעים למקום מידי פעם ומנקים.

מתקנים:

בריכה נטועה בלב ההרים, ליד מעין חם. יש מבנה בו ניתן להחליף בגדים. לא בדיוק מלתחה.

כמה עובדות:

  1. רוחבה 10 מ' ואורכה 25 מ'. עומקה בין 1.20-1.80 מ'.
  2. טמ"פ המים נעה בין 20-35 מעלות צלזסיוס. בסוף הקיץ ובתחילת החורף (באפריל לפי האיסלנדים) טמ"פ המים יכולה לרדת מ-20 מעלות צלזסיוס.
  3. היא הבריכה הגדולה ביותר באיסלנד עד 1936.
  4. אין בה מציל והרחצה על אחריותכם בלבד.
  5. מנקים אותה מתנדבים פעם בשנה, לכן צריך להשאיר אותה נקייה ולקחת כול זבל איתכם ולהשאיר את המקום נקי.
  6. יש אצות רבות במים לכן יש סכנת החלקה. ככול שיש יותר אצות, סימן שהשמש זרחה המון!
  7. אם יש הרבה אצות-מי הבריכה נצבעים בירוק זרחני. אל תיבהלו-זה יפה.
  8. מי שרגיש לבקטריות-עדיף שלא ייכנס למים.
  9. אסור להביא למקום אלכוהול.
  10. לא ניתן לישון במקום. אסור על פי חוק להקים אוהל בדרום איסלנד.

מה ניתן לעשות באזור?

מפל סקוגפוס Skogafoss (מפל היער) – מפל המתנשא לגובה 60 מ', מדרגות מצידו הימני יעלו אתכם לקצה העליון של המפל. משם ניתן להתחיל מסלול הליכה רגלי של 5 ימים לכיוון ת'ורסמורק ולנדמנלאוגר.11 דק' נסיעה וכ-10 ק"מ מהבריכה.

מפל סליאלנדספוס Seljalandsfoss,אף הוא בגובה 60 מ',ניתן ללכת מאחורי המפל ולצד המצוק ישנם עוד כמה מפלים כמו המפל הנחבא Gljúfrabúi הנמצא כ-150 מ' ממנו.22 דקות נסיעה וכ-24 ק"מ.

קרחון Solheimajokull נמצא כ-20 דק' נסיעה וכ-19 ק"מ מהבריכה. פירוש שמו=ביתו של קרחון השמש, זהו אחד הקרחונים הנגישים למי שמעוניין בהליכה על קרחונים(בקבוצה בלבד) ובלגונה שלו ניתן לראות כמה שברי קרחונים שחורים מהאפר של אייאפיאטליוקטל שהתפרץ ב-2010.

הליכה למטוס ההרוס DC-3 ב- Sólheimasandur. ההליכה אורכה כ-3 ק"מ לכיוון ,אל החוף בו ננטש המטוס שהיה שייך לצבא האמריקאי שהוצב באי .המטוס התרסק בשנת 1973 במהלך העברת סחורות בתוך איסלנד. כשהמטוס התרסק, חמשת אנשי הצוות יצאו ללא פגע. הוא ממוקם כ-17 ק"מ ו-15 דק' מהבריכה.

כיצד מגיעים למקום?

נסיעה דרומה מרייקאויק על כביש 1 .במפגש עם כביש 242 לפנות שמאלה לכיוון Raufarfell ומשם לעבור את Þorvaldseyri ולהמשיך על הדרך עם השילוט לכיוון החנייה ל- Seljavellir.

ההגעה ברכבים פרטיים ולא ניתן להגיע עם תחבורה ציבורית.

מהחנייה, ליד השלט, עליכם ללכת בערוץ הנחל, על חלוקי האבנים, לחצות נחל קטן. משך ההליכה כ-20-15 דק'. אין שילוט בדרך ורוב הסיכויים שתראו אנשים בדרך.

Related Posts